בחודשים האחרונים אנו עדים להולדתה של אובבסיה חדשה- בועת הנדל"ן.למעשה זו לא האובבסיה שלנו, כי שורשיה נטועים במשבר הסאב הפריים בארה"ב, אולם העובדה שהמשק הישראלי לא חווה את הטלטלה שחוותה ארה"ב בלבלה את אנשי הכלכלה בארץ.הרי לא יתכן שמספרים לנו שיש כפר גלובלי ואנחנו לא נפגע ממשבר הנדל"ן.כך התחילה התחרות.השבוע כבר היה ברור- זו בסה"כ תחרות על האוזן שלנו ותו לא.

בתגובתו ליוזמת שר האוצר, אומר שר השיכון כי "במשרד הבינוי והשיכון מברכים על החלטת משרד האוצר לאמץ סעיפים מרכזיים בחקיקה שגובשה במשרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל...".ללמדנו שלא התכניות חשובות כאן אלא מי מקבל יותר נפח תקשורתי.תחילה היה זה נגיד בנק ישראל, אחריו, המפקח על הבנקים, שר האוצר משתדל לגלות נוכחות בנושא זה באופן עקבי כבר למעלה משנה. כעת גם שר האוצר מצטרף לחגיגה.אולי זה המונדיאל, אולי זו העובדה ש'השביעיה' עסוקה בהשלכות המשט, אולם נדמה כי השליפות של שר האוצר, הן יחסי ציבור טהורים.איני בא לחוות דעה על נושא מחירי הדיור, זולת להצביע על עובדה אחת:כל האינדיקטורים המתפרסמים על ידי הרשויות מראים כי חלה ירידה בביקוש והאטה במכירות דירות.לראייה המבצעים המטורפים של הקבלנים בימים האחרונים.יתכן וזו הנחית המפקח על הביטוח בנוגע להגבלות על המשכנתאות שהרגיעו את השוק או אולי אלו סתם מחירי הדיור המאמירים עם הביקוש הגדול, שגורמים לציבור לשבת על הגדר.

אז אם השוק כנראה עושה את שלו ואנשים לא רוכשים דירות בימים אלה, אז למה הם מדברים כל כך הרבה?
טוב, זו שאלה רטורית ונאיבית. הם מדברים כדי להראות עשיה. הם מדברים כי יש מי שיפרסם, הם מדברים כי ככה הם קיימים.הבעיה היא לא עם הדיבורים. העובדה שפוליטיקאים מדברים את עצמם לדעת היא לא גילוי חדשותי. הבעיה היא שנדמה שאין מבוגר אחראי בירושלים.הודעות לעיתון אינן תחליף למדיניות שקולה ואחראית. ראיונות שהם בבחינת הפרחת בלוני ניסוי, לא יכולים להחליף את הצורך בבדיקה אמפירית.

בסוף השבוע הצהיר גלובס כי הוא מתכוון להתעלם מעתה מההודעות לעיתונות של ח"כ שלי יחימוביץ בטענה כי זו יחצנות גרידא שאינה מגובה בעובדות ובמספרים.אני חושב כי ראוי שעיתונות רצינית ואחראית צריכה לנהוג כך גם לגבי ממשלה או שרים. אין זה הוגן לסתום את הפה לחבר כנסת שאינו נמנה על הרשות המבצעת אבל לתת פתחון פה להצהרות של פוליטיקאים , גם אם הם חברי ממשלה.ביומיים שאחרי הכרזת שר האוצר, מרבית העיתונאים והעיתונים ביקרו בחריפות את היוזמה של שטייניץ ואף דאגו להביא "מומחים" לשם חיזוק הביקורת. אם כך, אולי אפשר היה למנוע את כל הפסטיבל הזה ובמקומו ליזום שיח ציבורי מעמיק על הסוגיה.למען האמת, קיים שיח כזה, אולם לצערי, גורמי הממשל משתתפים בו הם רק בגדר "אומרים ש" במקום לנהל מדיניות.בתקופה האחרונה מייחסים ליחסי הציבור עוצמות כבירות, "ההסברה הישראלית" למשל, היא אייטם מככב, אלא שהסברה ויחסי ציבור אינם תחליף לעשיה.עשיה אמיתית היא יחסי הציבור הטובים ביותר. מה שצריך, זה לעטוף אותה כיאות ולנסח מסרים נכונים.

כרגע נדמה כי האפקט של הכרזות גורמי השלטון, הוא דווקא חוסר ודאות וגורם להשפעה שלילית על השוק.
משרדנו מתמחה במתן שירותי יחסי ציבור בנדלן, פרסום פרויקטי נדלן ומיתוג יזמים.