ידוע שהדבר השנוא על עיתונאים הוא לעשות פולו-אפ/ למחזר ידיעות שפורסמו במדיות אחרות. אפשר להבין את הרצון להיות ראשון, קשה להסכים עם הנטיה הזו להתעלם מסיפור טוב למרות שהוא הופיע במדיה אחרת.

דווקא בשל כך ראויה לציון התכנית "המערכת". כמעט כל הנושאים בהם מטפלת התכנית הם נושאים שטופלו בעבר הן בעיתונות הכתובה והן במדיה המשודרת. במערכת מבינים את חשיבות הנושאים ומטפלים בהם בצורה ראויה לציון.

כך בנושא האוכל לילדים, הביטוח הסיעודי, התחבורה הציבורית ועוד.

קחו למשל את הפר האחרון שעסק במחדלי התחבורה הציבורית. מיקי חיימוביץ לא היתה העיתונאית הראשונה שעלתה לאוטובוס מלווה במצלמות אבל זה לא הפריע לה לעסוק בנושא כל כך חברתי. כל כך חשוב.

לכאורה הגדילה התכנית לעשות ואף הצליחה לסייע לכ- 100 תושבי מודיעין להחזיר קו אוטובוס בין מודיעין ורחובות. אפשר לסמן וי על עיתונות לוחמת/ עיתונות שעושה שינוי. למה לכאורה?

כי היא סייעה במקרה נקודתי. עיתונות לוחמת צריכה ללוות נושא כל הזמן ולא להרפות. אני בטוח שבמערכת צברו חומרים שמספיקים לשלוש שעות שידור. על פי מה ששודר נראה כי הם עבדו על הפרק חודשים ארוכים כדי שיוכלו גם ללוות את העובד שגר במודיעין, גם להשתתף בישיבת ועדת הכנסת וגם לתת לשר התחבורה צ'אנס לתת דין ודברים מול המצלמה (הפתעה- דבר שלא צלח לבסוף) אבל אני בהחלט מצפה מערוצי הטלויזיה שעדיין משמשים עבורנו מדורת שבט לחפור בנושאים ולא להרפות. שינוי אמיתי יבוא אם קברניטי המדינה יבינו שאנחנו לא אדישים, שאכפת לנו, שאנחנו רוצים שינוי עכשיו.

מבחינת שר התחבורה, ראש הממשלה, שר האוצר מדובר בעוד תכנית שתשכח. זה אולי לא נעים אבל הכלבים נובחים והשיירה (במקרה הזה הכבישים) עוברת.

אכן, מגיע לנו תחבורה ציבורית הולמת. גם בפריפריה וגם במרכז. מגיע לנו תקציבים ראויים כמו שהחרדים והמתנחלים מקבלים. מגיע לנו לא להטחן בכביש שעות בפקקים. מגיע לנו לגור בשכונת מגורים נגישה. מגיע לנו שכשמתכננים שכונה חדשה- יקחו קודם כל בחשבון תשתיות ציבוריות, נגישות תחבורתית, ומבני ציבור.

מגיע לנו ששידור ציבורי (ערוץ 10 כמו ערוץ 2 וערוץ 1 הם ערוצים ציבוריים ללא קשר לחוק שמגדיר אותם) יפעל לשינוי חברתי.

מגיע לנו שבערוץ 2 לא ירפו מהנושא הזה כמו מנושאים אחרים חשובים (שהוזכרו פה ושלא הוזכרו פה) וימשיכו לחפור לנו כדי שלממשלה יהיה ברור שאכפת לנו. הרייטינג יוכיח להם את זה.